Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Cenniki do pobrania
Poniżej link do cennika tynków japońskich, bawełnianych SILK PLASTER
WYDAJNOŚĆ TYNKU JAPOŃSKIEGO 0

Podstawą prawidłowego użycia tynku japońskiego jest dostosowanie grubości nakładanej warstwy. Należy pamiętać, aby utrzymać grubość warstwy tynku w granicach 1,5 – 2 mm, a tynków drobnoziarnistych z grupy lekko wytłaczanych w granicach do 1,5 mm. Do takiej właśnie grubości produktu zostały dokonane wyliczenia wydajności poszczególnych kolekcji. Jeśli nakładana warstwa będzie grubsza, nie ma możliwości, aby osiągnąć stosowną wydajność. Niestety jednak utrzymanie podanej powyżej grubości warstwy ma swoje uwarunkowania. Niewątpliwą zaletą tynku japońskiego jest fakt, że w doskonały sposób zakrywa on wszelkie plamy i nierówności. Należy jednak pamiętać o tym, że każda nierówność zakrywana tynkiem wymusza większe zużycie materiału, a co za tym idzie przy próbie prostowania tynkiem japońskim krzywej ściany, lub maskowanie nim wszelakich nierówności, osiąga się znacznie mniejszą wydajność z opakowania. To samo tyczy się wypukłych narożników , na które też zużywa się nieco więcej materiału niż na prostej ścianie. Warto o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji o ilości kupowanych opakowań.

Kolejną rzeczą, która może powodować zmniejszenie wydajności produktu jest kolor ściany przed nałożeniem tynku japońskiego. Jak powszechnie wiadomo ciemnym kolorem łatwiej jest zamaskować jasny kolor ściany, niż ciemny jasnym, niemniej bywa z tym różnie, zwłaszcza, że tynk powinien mieć bardzo cienką warstwę, przez co wszelkie rozbieżności kolorystyczne mogą wywoływać złudny lęk przed kolorystycznym prześwitem. Często zdarza się, że nakładający decyduje się na położenie grubszej niż zalecana warstwy tynku, aby mieć stuprocentową pewność, że spod tynku nie będzie widać poprzedniego koloru ściany. Tymczasem dla osiągnięcia prawidłowego efektu można w takich sytuacjach zastosować bardzo prosty trik, a mianowicie przemalować ścianę podkładem z dodatkiem kilku kropel pigmentu w kolorze zbliżonym do wybranego tynku japońskiego. Jeśli ściana jest wystarczająco chropowata i nie ma konieczności stosowania zalecanego podkładu kwarcowego, a kolor mocno odbiega od nowo wybranego, wówczas taką samą metodę można zastosować przy użyciu zwykłej, białej farby emulsyjnej, lub olejnej.

Niezależnie jednak od opisanej wyżej sytuacji, często zdarza się, że osoba wykonująca remont nie stosuje zalecanej grubości tynku bawełnianego. Wynika to po części z niewiedzy, nieznajomości produktu, a w wielu przypadkach również z niecierpliwości. Najczęstszym bowiem błędem podczas stosowania niniejszego produktu jest ocena prześwitów na mokrym jeszcze tynku. Tynk japoński zaś, podobnie jak niektóre farby, ma tę właściwość, że w wersji mokrej może sprawiać wrażenie przezroczystości, co oznacza, że najczęściej podczas nakładania ,widoczny jest poprzedni kolor ściany. To właśnie jest podstawową przyczyną nieprawidłowej oceny jakości nałożonej warstwy, a tym samym spadkiem wydajności produktu z uwagi na zastosowanie grubszej warstwy tynku. Należy bowiem pamiętać, że do pełnego wyschnięcia tynk japoński potrzebuje ok. 48 godzin i dopiero po upływie tego czasu można ocenić końcowy efekt danego remontu.

Dla uzyskania właściwej wydajności bardzo ważny jest również sam sposób nakładania produktu na ścianę. Oczywiście jest to bardzo proste i może to robić każdy, częstsze błędy zdarzają się jednak nie wśród amatorów, a wśród profesjonalistów. Głównie jednak dotyczy to takich fachowców, którzy wykonywali różnorakie prace remontowo-budowlane, w tym również nakładanie na ścianę gładzi gipsowo-szpachlowej, nigdy jednak nie mieli do czynienia z tynkami japońskimi. Dzieje się tak dlatego, że wprawna ręka przyzwyczajona do wygładzania pacą niełatwego materiału jakim jest gładź gipsowa, w ten sam sposób próbuje „okiełznać” znacznie delikatniejszy materiał w postaci tynku bawełnianego. W rezultacie takim osobom często nie udaje się uzyskać warstwy tynku w granicach 2 mm, przede wszystkim z uwagi na niewłaściwy kąt nachylenia pacy, który powinien być nieco inny przy nakładaniu tynku japońskiego w stosunku do kąta nachylenia podczas stosowania gładzi gipsowej. W wielu przypadkach wygrywa siła przyzwyczajenia. Doskonałym rozwiązaniem tego typu problemów jest użycie wałka do tynku japońskiego. Wałek taki różni się od zwykłego wałka malarskiego rodzajem włosia, które odpowiada za to by mokry tynk nie przyklejał się do powierzchni wałka. Zastosowanie takiego narzędzia zdecydowanie ułatwi osiągnięcie odpowiedniej wydajności tynku japońskiego . Przy zastosowaniu wałka włókna bawełniane doskonale pokrywają powierzchnię ściany, czy też sufitu równą i cieniutką warstwą, dzięki czemu narzędzie to jest doskonałe dla każdego: i dla fachowca i dla amatora.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl